Jak w każdym środowisku, zdarzają się osoby działające etycznie i takie, które etykę rozumieją inaczej. Etyka brokerska, czyli standard działań brokera ma jeden zasadniczy cel.

Chodzi o to, by zapewnić właściwe otoczenie prawno-biznesowe, w którym broker może z najwyższą starannością i profesjonalizmem wykonywać wszystkie czynności brokerskie optymalnie zabezpieczając zlecone mu interesy Klienta.

Przez wielu etyka jest mylnie rozumiana jako bezwzględna, ślepa solidarność względem swojego środowiska. Część brokerów może nawet rozumieć środowisko brokerów jako grupę interesariuszy – wybrańców, którzy zastrzegają sobie prawo do dyktanda reguł etyki – rozumianej po swojemu. Nie tędy droga…

Historia zna przypadki, gdy brokerzy, który wchodzili w drogę takiej elicie byli oczerniani, urządzano swoistego rodzaju sabat czarownic. Przez wiele lat Elita Inkwizytorów podejmowała próby pełnej kontroli środowiska brokerskiego i decydowania kto może, a kto nie może być brokerem. Nie jest to droga do najwyższych standardów, choć pod takim hasłem promowano te idee kontroli. Jeśli zależy Ci na współpracy z brokerem działającym naprawdę etycznie, stosuj się do poniższych rad.

PO PIERWSZE

Zapytaj czy zna i stosuje kodeks etyki, czy jest jego sygnatariuszem, nie obawiaj się poprosić, aby potwierdził Ci to pisemnie.

PO DRUGIE

Jeśli jakiś broker wypowiada się na temat innych brokerów w negatywny sposób, pamiętaj, że takie słowa więcej mówią o nim samym.

PO TRZECIE

Nie ma lepszych i gorszych organizacji brokerskich, wszystkie starają się promować najlepsze standardy. Jeśli ktoś Ci sugeruje, że jest inaczej i przynależność tylko do jednego „elitarnego” daje gwarancje jakości, rozważ jakimi faktycznie wartościami się kieruje i zachowaj ostrożność.

Zapewne zależy Ci na współpracy z brokerem, który jest wiernie oddany roli i funkcji jaką zobowiązał się pełnić wybierając swój zawód, niczym lekarz przestrzegający przysięgi Hipokratesa. Dobra wiadomość jest taka, że środowisko brokerskie składa się z osób, które w znakomitej większości spełniają te kryteria!

OBOWIĄZKI BROKERA, CZYLI O CZYM JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ

Wybierając brokera pamiętaj o obowiązkach, które musi on spełnić, to one warunkują dalszą współpracę i zabezpieczają Twoje interesy. 

  • Okazanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej Klientowi i Towarzystwom Ubezpieczeniowym przy dokonaniu pierwszej czynności.
  • Przedstawienie na piśmie wszechstronnej i rzetelnej analizy dostępnych ofert ubezpieczenia przed zawarciem umowy głównej.
  • Opracowanie rekomendacji najwłaściwszej umowy ubezpieczenia.
  • Zachowanie w tajemnicy wszystkich informacji dotyczących czynności brokerskich (również po rozwiązaniu umowy z Klientem).
  • Poinformowanie o charakterze pobieranego wynagrodzenia z tytułu pośredniczenia przy zawieraniu bądź zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz Klienta.
  • Powiadomienie o wpisie na listę brokerów wraz z informacją o możliwości weryfikacji wpisu na liście.

Broker to niejako osoba zaufania publicznego, w jego interesie leży zabezpieczenie Twoich interesów. Klienci, którzy zdecydowali się zaufać wiarygodnemu brokerowi nie spotykają się z problemem błędów w ochronie ubezpieczeniowej, dlaczego? Odpowiedz jest prosta, profesjonalny broker ubezpieczeniowy odpowiada za swoje działania doradcze względem Klienta, dlatego zależy mu na zapewnieniu mu realnej i pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Właśnie z tego powodu nie może on być osobą przypadkową – trzeba dokładnie przemyśleć, który broker spełni nasze oczekiwania.

 „Jeżeli robisz to, co łatwe, Twoje życie będzie trudne. Jeśli robisz to, co trudne, Twoje życie będzie łatwe.” Les Brown