W odpowiedzi na zgłoszenia brokerów dotyczące swobody kontraktowej między przedsiębiorcami do kształtowania porozumień pozwalających na uregulowanie warunków podejmowania przez klienta decyzji zgodnie z art. 8.1 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, Stowarzyszenie wystąpiło o opinie prawne, które mamy nadzieję pozwalają odpowiedzieć na wątpliwości środowiska.
Stowarzyszenie zwraca uwagę na najistotniejsze wnioski:
- warunki składania decyzji wymagają tego, aby z obiektywnego punktu widzenia, decyzja była świadoma, dlatego zaleca się, towarzyszyły jej właściwości takie jak swoboda złożenia, bez zagrożeń towarzyszących błędom oświadczenia woli;
- ustawodawca nie określa formy złożenia przez klienta decyzji, jednakże z uwagi na okoliczność dowodową, zaleca się aby decyzja była składana w formie pozwalającej na jej utrwalenie,
- w ramach swobody kontraktowania klient może złożyć oświadczenie o trwałości swojej decyzji ubezpieczeniowej do odwołania, w ramach której decyzja o której mowa w art. 8.1 UODU będzie miała zastosowanie jako zobowiązanie wobec brokera do zapewnienia klientowi kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej, na warunkach w jakich przyjęta została decyzja źródłowa (pierwotna). Klient może złożyć również decyzje wieloletnie.
Stowarzyszenie opracowało powyższe zagadnienie pod kątem umów B2B, co oznacza, że w przypadku konsumentów (B2C) wnioski jak i opinie prawne mogą nie oddawać bieżącego stanu prawnego i jego wykładni.