Stowarzyszenie Brokerów Ubezpieczeniowych w Polsce od lat promuje dobre praktyki w zakresie rozliczania kurtażu brokerskiego https://stowarzyszeniebrokerow.pl/baza-wiedzy/dyrektywy/50-dyrektywa-dotyczaca-skutkow-naruszenia-postulatu-wylacznosci-umocowania-brokera-ubezpieczeniowego-przez-mocodawce . Dlatego też z uwagą przygląda się nietuzinkowej sprawie, jaką jest wszczęcie postępowania sądowego przeciwko firmie Polmed, od której broker ubezpieczeniowy STBU domaga się odszkodowania za doprowadzenie do zawarcia umowy pomiędzy dostawcą, a klientem. Nie ulega jednak wątpliwości, że brokerowi ubezpieczeniowemu za wykonaną usługę należy się wynagrodzenie -w przypadku kurtażu- wypłacane przez dostawcę. Niezależnie od wyniku sprawy, każda inicjatywa mająca na celu ochronę przysługujących praw, propagująca zasady uczciwości kontraktowej i obowiązujące zwyczaje rynkowe jest popierana przez SBUwP.

Rozliczenie kurtażu pomiędzy brokerami, a dostawcami produktów ubezpieczeniowych (w tym przypadku operatorem medycznym) od lat stanowi punkt zapalny i przyczynę konfliktów, mimo, że na gruncie przepisów agencyjnych utrwalona już została korzystna dla agenta praktyka orzecznicza, a w ocenie Sądu Najwyższego winna mieć ona zastosowanie również do sporów dotyczących kurtażu brokerskiego. Kwestia wypłaty kurtażu brokerskiego jest autonomiczna w stosunku do stanowiska stron umowy o świadczenie usług medycznych i ich wzajemnych roszczeń. Broker, który poniósł koszty dystrybucji, reprezentując interesy klienta, jest uprawniony do domagania się zapłaty wynagrodzenia. Broker reprezentuje interes klienta. Jego immanentną funkcją jest zachęcenie dostawcy produktów do zawarcia kontraktu na możliwie najkorzystniejszych warunkach dla swojego mocodawcy. Próba obciążenia brokera konsekwencjami ujemnego wyniku na kontrakcie budzi poważne kontrowersje. Takie działania mogą być nawet odbierane jako próba podporządkowania pośrednika wobec dostawcy, a więc konwersji fundamentalnej funkcji pełnionej przez brokera – działania w interesie klienta na działanie w interesie dostawcy produktów. Nie może również ujść uwadze, że obie strony dobrowolnie podejmują decyzję o zawarciu umowy o świadczenie usług medycznych, a broker ubezpieczeniowy nie ma wpływu na ich wolę w tym zakresie.

Za: Dziennik Ubezpieczeniowy z dnia 2020-09-02